🔹 Ókori Egyiptom (Kr. e. 3000 körül)
Az első ismert karikagyűrűk az ókori Egyiptomból származnak. Az egyiptomiak a gyűrű kerek formáját az örökkévalóság szimbólumának tekintették, mivel nincs kezdete és vége. A gyűrű belsejében lévő üres tér pedig a kaput jelképezte egy új élet felé. Az első gyűrűk növényi szálakból vagy bőrből készültek, később bronzból és elefántcsontból is.
🔹 Ókori Róma
A rómaiaknál a gyűrű nemcsak a szerelem, hanem a tulajdonjog jelképe is volt: a férfi a gyűrű átadásával kifejezte, hogy a nő hozzá tartozik. A római jegygyűrűket vasból készítették (ezek voltak az ún. annulus pronubus), később pedig egyre gyakoribbá vált az arany használata is. A római nők általában a bal kéz negyedik ujján viselték a gyűrűt, mert úgy hitték, hogy ezen az ujjon fut egy véna (vena amoris), amely közvetlenül a szívhez vezet. Ez a hagyomány a mai napig fennmaradt.
Középkor és reneszánsz
🔹 A középkorban a gyűrű már egyházi áldást is kapott az esküvők során. A keresztény szertartásokban a karikagyűrű a házasság szentségét jelképezte, és egyre elterjedtebbé vált, hogy mindkét fél hordta.
🔹 Reneszánsz és barokk
Ebben az időszakban a gyűrűk egyre díszesebbek lettek, drágakövekkel ékesítették őket. Az egyik különleges reneszánsz kori változat a gimmelgyűrű, amely két összekapcsolható részből állt, és az esküvőn egyesítették őket.
18-19. század
🔹 Viktoriánus kor (19. század)
A romantika hatására az eljegyzési és karikagyűrűk egyre személyesebbé váltak. Ekkor terjedtek el a drágaköves gyűrűk, különösen a gyémántgyűrűk. A karikagyűrűk gravírozása is népszerű lett, szerelmes üzenetekkel vagy dátumokkal.
20-21. század
🔹 20. század
Korábban csak a nők hordtak karikagyűrűt, de a II. világháború alatt a férfiak is elkezdték viselni, hogy emlékeztessen őket feleségükre a távol töltött idő alatt. Ez a szokás azóta is megmaradt.
🔹 Napjainkban
Ma már a karikagyűrűt világszerte az esküvő egyik legfontosabb szimbólumának tartják. A legtöbb országban a bal kéz gyűrűsujján viselik, ám néhány helyen (pl. Magyarország, Németország, Oroszország) az esküvő után a jobb kézre kerül.
🔹 Modern trendek
A klasszikus aranygyűrű mellett egyre népszerűbbek az egyedi, gravírozott és nemesfémekből (pl. platina, titán) készült karikagyűrűk is. Sokan drágakövekkel díszített változatokat választanak, de a letisztult, minimalista darabok is divatosak.
A karikagyűrű hagyománya évezredeken átível, és kultúránként változó szokások övezik. Míg az ókorban inkább tulajdonjogot vagy szövetséget jelképezett, ma már az örök szerelem és hűség szimbóluma.